Trwa 13 edycja konkursu „Nowa Elewacja”

Trwa 13 edycja konkursu „Nowa Elewacja”

Trwa konkurs „Nowa Elewacja” skierowany do właścicieli prywatnych nieruchomości. Ma to zachęcić ich do poprawy wizerunku elewacji swoich kamienic.

Zachęta ma skłonić prywatnych posiadaczy do zadbania o wygląd zewnętrzny swoich budynków. Ma to wpłynąć na poprawę wizerunku miasta. Pomysłodawcą konkursu jest prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak. Inicjatywa ta wpisuje się w coroczny harmonogram cyklicznych miejskich propozycji. Tegoroczna edycja konkursu „Nowa Elewacja” jest już trzynastą z kolei i nic nie wskazuje na to, aby w kolejnych latach nie miała się odbyć. W dotychczasowych edycjach nagrodzono i wyróżniono aż kilkadziesiąt budynków. Ich odnowione elewacje zewnętrzne zdecydowanie pozytywnie wpłynęły na ogólny wygląd piotrkowskich ulic.

Podobne jak w latach poprzednich są warunki, które należy spełnić aby wziąć udział w tegorocznej edycji. Jednym z podstawowych warunków jest zakończenie remontu i renowacji do końca grudnia bieżącego roku. Następnie należy złożyć wniosek zawierający dokumentację zdjęciową obrazującą wygląd przed i po remoncie. Nieprzekraczalny termin złożenia takiego wniosku to 26 lutego 2021. Do konkursu mogą zgłosić się inwestorzy posiadający kamienice w w ściśle określonym obszarze w centrum miasta. Nieruchomość konkursowa musi znajdować się w terenie ograniczanym ulicami takimi jak aleja Armii Krajowej, Wojska Polskiego, Skłodowskiej-Curie, a także aleją Kopernika, aleją Piłsudskiego oraz ciągiem komunikacyjnym przy alei 3 Maja.

Oceny zgłoszonych inwestycji oraz wyłonienia laureatów dokona konkursowa komisja powołana przez Prezydenta Miasta. Jej członkowie Wezmą pod uwagę takie elementy jak ogólne wrażenia estetyczne po renowacji, stopień złożoności i skomplikowania inwestycji. Znaczenie będzie mieć także jakość użytych materiałów, wygląd stolarki otworowej oraz kompleksowość przeprowadzonych prac.

Pula nagród w konkursie wynosi 30 tysięcy złotych. Nagrodzone zostaną trzy pierwsze miejsca. Ich wysokość wynosić będzie odpowiednio 15, 10 oraz 5 tysięcy złotych. Regulamin i wniosek można pobierać w piotrkowskim Urzędzie Miasta.