21 milionów z FIL dla powiatu piotrkowskiego

21 milionów z FIL dla powiatu piotrkowskiego

Znamy już szczegóły nowego rozdania w ramach rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych – FIL. Powiat otrzyma łącznie 21 milionów środków na inwestycje. Wiadomo już, że środki w wysokości 500.000 trafią do Piotrkowa.

O szczegółach i konkretnych liczbach poinformował łódzki wicewojewoda Krzysztof Ciecióra. Łącznie w ręce samorządów w powiecie piotrkowskim ma trafić aż 21 milionów złotych. Jak podkreślił zastępca wojewody jest to bardzo dobra i oczekiwana wiadomość zwłaszcza w dobie trwającego kryzysu wywołanego nieprzemyślanymi działaniami rządu uzasadnianymi walką z epidemią. Otrzymane środki mają za cel ograniczenie skutków tej nieodpowiedzialnej polityki prowadzonej od kilku miesięcy.

Istota pomocy

Dzięki pomocy FIL zrealizowane będą dziesiątki inwestycji zarówno w samym województwie jak i w innych regionach kraju. Środki pomogą sfinansować inwestycje oczekiwane przez społeczności lokalne. Mówimy w tym miejscu o remontach przedszkoli, budowie nowej kanalizacji, nowych boiskach czy termomodernizacji wymagających tego budynków. Bez wsparcia centralnego inwestycje te musiałyby być odłożone w czasie. Wykonają je lokalni przedsiębiorcy, w efekcie czego środki pozostaną na miejscu.

Kwoty i cele w poszczególnych gminach

W całym powiecie piotrkowskim największą kwotę otrzyma gmina Wola Krzysztoporska. 6 milionów złotych przeznaczone będzie na budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowościach takich jak Krężna, Kozierogi i Piekarki. Kolejne 4,5 miliona trafi do Sulejowa w celu budowy ujęcia wody i stacji uzdatniania w Uszczynie. Kwota dla powiat piotrkowskiego wyniesie 1,15 miliona złotych i będzie przeznaczona w dużej części na stworzenie centrum przesiadkowego na terenie dawnego dworca PKS.

Kwota dla gminy Aleksandrów to 1,615 miliona, które posłuży do rozbudowy strażnicy OSP w Dąbrowie. W gminie Czarnocin ulokowane będzie 2,9 miliona w związku z budową Centrum Edukacji Ekologicznej „Ekosfera”. Gmina Gorzkowice ma otrzymać 800 tysięcy na zagospodarowanie terenu wokół sztucznego zbiornika wodnego przy tamtejszym ośrodku sportowo-rekreacyjnym „Kopeć”. Kwota dla gminy Ręczno w wysokości 850 tysięcy ma posłużyć do przebudowy i modernizacji lokalnej szkoły podstawowej. W gminie Rozprza 1,5 miliona sfinansuje rozbudowę drogi w miejscowości Longinówka. 1,9 miliona, które otrzyma Wolbórz pomoże w rozbudowie i termomodernizacji Szkoły Podstawowej w Goleszach Dużych. Pół miliona przeznaczono także dla samego miasta Piotrków Trybunalski na budowę 0,4 km ścieżki rowerowej wraz z chodnikiem wzdłuż ulicy Żelaznej.