Projekt nowego województwa w Polsce obejmującego Piotrków Trybunalski i Częstochowę

Projekt nowego województwa w Polsce obejmującego Piotrków Trybunalski i Częstochowę

W kontekście potencjalnej reformy administracyjnej w Polsce, coraz więcej uwagi przyciąga koncepcja utworzenia nowego województwa z centrum w Piotrkowie Trybunalskim i Częstochowie. To nowe województwo, które ma na celu skupienie 1,3 miliona obywateli, byłoby jednym z dwudziestu dwóch regionów, tworzonych przez miasta drugiego rzutu.

Jednym z miast, które mogłoby zostać uwzględnione w tym planie, jest Radomsko. Pomysł ten, mimo że jest nadal na etapie rozmów, zdaje się być poważnie rozważany.

Wygląda na to, że wiele osób zapomniało o koncepcji województwa częstochowskiego, które miałoby obejmować również nasz powiat. Ten plan promował Szymon Giżyński, poseł PiS z Częstochowy i były wojewoda tego miasta. Próbował wielokrotnie wprowadzić takie zmiany, ale nie udało mu się to zrealizować.

Wspomniany pomysł jednak nie jest ograniczony tylko do polityki. W kręgach naukowych także pojawiają się dyskusje na temat potencjalnej reorganizacji administracyjnej kraju. Ale na tym poziomie, nie jest to tylko kwestia tworzenia nowych województw – chodzi o przemyślaną korektę obecnego podziału administracyjnego Polski.