Powstaną stacje ładowania autobusów elektrycznych

Powstaną stacje ładowania autobusów elektrycznych

Przy zajezdni MZK oraz przy dwóch pętlach autobusowych w Piotrkowie powstają stacje ładowania autobusów elektrycznych. Przedstawiciele władz miasta zapowiedzieli, że jeszcze w tym roku po ulicach Piotrkowa będą jeździły pierwsze autobusy o napędzie elektrycznym. Sześć nowoczesnych autobusów hybrydowych wyjechało w lutym na ulice Piotrkowa. Pierwsze autobusy elektryczne pojawią się w Piotrkowie jeszcze w tym roku. Właśnie ruszyła budowa ładowarek do piotrkowskich „emzetek”. Pierwsze prace trwają w zajezdni MZK, gdzie na noc powstanie sześć dwustanowiskowych ładowarek, wolno ładujących. Urządzenia będą również montowane na pętlach: przy ul. Dmowskiego (2 sztuki) i Słowackiego (1 sztuka).

„Autobusy elektryczne zostaną dostarczone do naszego miasta w dwóch turach. Najpierw przyjedzie do nas siedem, a później pięć nowoczesnych „elektryków”. Pierwsza seria na ulice Piotrkowa powinna wyjechać jeszcze w wakacje, a wybudowane ładowarki przystosowane będą wyłącznie do ładowania autobusów elektrycznych”. – zapowiada prezydent Krzysztof Chojniak.

Obecnie budowane są linie energetyczne dla przyszłych ładowarek, a następnie zainstalowane zostaną wszystkie urządzenia do ładowania autobusów. Inwestycja obejmuje przebudowę pętli przy ul. plac postojowy w zajezdniach Słowackiego i Dmowskiego oraz na zajezdni MZK oraz kompletną budowę infrastruktury ładowania wraz z integracją dostarczonych ładowarek z systemami telemetrii i autobusami Uruchomienie, przegląd techniczny, szkolenie teoretyczne i praktyczne z obsługi ładowarek, serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, zawiadomione władze miasta. Całkowity koszt budowy to ponad 9,8 miliona PLN

Miasto otrzymało dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup autobusów elektrycznych i budowę stacji ładowania. Całkowity koszt inwestycji to 55,3 mln złotych, z czego ponad 22,7 mln stanowi dofinansowanie.