Po raz 152 wyruszyła piesza pielgrzymka z Piotrkowa Trybunalskiego na Jasną Górę

Po raz 152 wyruszyła piesza pielgrzymka z Piotrkowa Trybunalskiego na Jasną Górę

W niedzielę 11 lipca wyruszyła już po raz 152 piesza pielgrzymka z Piotrkowa Trybunalskiego na Jasną Górę. Uczestnicy pielgrzymki podobnie jak w zeszłym roku po każdym dniu będą wracać na noc do swoich domów. Nie będą odbywać się z noclegi nocne m.in. z powodu panującej sytuacji. W tegorocznej pielgrzymce na Jasną Górę wzięło udział ponad 500 uczestników.

Pielgrzymka na Jasną Górę

Początek pieszej wędrówki miał miejsce 11 lipca 2021 tuż po mszy świętej o godzinie 7:00, któa odbyła się w kościele farnym. Ze względu na obecnie panującą sytuację pielgrzymi nie mogą szukać noclegów pod drogą. Co więcej ograniczeniom podlega także łączna liczba pielgrzymów. Wśród uczestników może być maksymalnie 300 osób niezaszczepionych, z kolei osoby po dwóch dawkach szczepionki mogą uczestniczyć w pielgrzymce bez ograniczeń.

Pielgrzymka podzielna jest na trzy grupy. Jedna z nich to grupa maryjna, druga patriotyczna, a trzecia papieska. Kierownik pielgrzymki na Jasną Górę zaznacza, że dla pątników został zorganizowany dodatkowy transport, dzięki czemu każdy może swobodnie wrócić każdego dnia do swojego domu.

Przebieg pielgrzymki z Piotrkowa Trybunalskiego na Jasną Górę

Docelowo pielgrzymi mają dotrzeć na Jasną Górę już 14 lipca. Następnie przez dwa dni uczestnicy pielgrzymki będą uczestniczyć w nabożeństwach, a także w nocnym czuwaniu przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Z kolei powrót do Piotrkowa Trybunalskiego zaplanowano na 16 lipca.

Zakończeniem, a także punktem kulminacyjnym całej wyprawy pieszej będzie nabożeństwo na szczycie jasnogórskim. Msza święta odpustowa odbędzie się o godzinie 11:00 w samą uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel. Uczestnicy podczas pielgrzymki przejdą trasą od Piotrkowa, przez Gorzkowice, Gidle, Krasice, aż do samej Częstochowy. Hasło tegorocznej pielgrzymki to „Jezus nadzieją kościoła łódzkiego”.