Kolejne elektryczne autobusy wyjeżdżają na ulice Piotrkowa Trybunalskiego zwiększając flotę MZK

Kolejne elektryczne autobusy wyjeżdżają na ulice Piotrkowa Trybunalskiego zwiększając flotę MZK

Dodatkowe pięć nowoczesnych autobusów ekologicznych zasiliło w poniedziałek, 15 marca, tabor miejski Piotrkowa Trybunalskiego. Zeroemisyjne pojazdy, napędzane energią elektryczną, będą funkcjonować na wszystkich liniach komunikacji miejskiej.

Za nabycie tych środków transportu zapłacono ponad 14 milionów złotych. Cieszące się ogromnym wsparciem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które pokryło 75% kosztów zakupu. W ramach odnowy taboru miejskiego, na który przeznaczono więcej niż 53 miliony złotych, miasto zainwestowało również w rozbudowę infrastruktury potrzebnej do ładowania autobusów elektrycznych. Z tej puli, kwota dofinansowania wyniosła 22,1 miliona złotych.

Obecnie na ulicach Piotrkowa Trybunalskiego poruszają się już dwanaście zeroemisyjnych autobusów elektrycznych. Pierwsza partia, składająca się z siedmiu pojazdów tego typu, została uruchomiona we wrześniu 2023 r. Ponadto, miasto korzysta od roku z sześciu nowoczesnych autobusów hybrydowych. Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego, Krzysztof Chojniak, poinformował, że miasto złożyło już wniosek o dofinansowanie zakupu następnych 10 autobusów elektrycznych.

Umowa zawarta z producentem autobusów obejmuje także kompleksową obsługę gwarancyjną i pogwarancyjną oraz szkolenia dla kierowców i techników odpowiedzialnych za serwis tych pojazdów. Nowo wprowadzone autobusy elektryczne mogą pomieścić około 75 pasażerów, w tym 31 na miejscach siedzących.