Kłopotliwy objazd w Siomkach

Kłopotliwy objazd w Siomkach

Blisko pół roku potrwa remont powiatowej drogi Piotrków – Jeżów w związku z czym zamknięty będzie wiadukt w Siomkach. Inwestycja już daje się mocno we znaki wielu kierowcom z regionu.

Remont drogi jest szczególnie uciążliwy dla mieszkańców gminy Wola Krzysztoporska, którzy muszą każdego dnia borykać się z utrudnieniami. Według wielu posiadaczy samochodów objazd wytyczony od Siomek do Krzyżanowa i dalej do Bujen pozostawia bardzo wiele do życzenia. Jest to bowiem wąska i dziurawa droga nie nadająca się na dłuższą metę do masowego użytku. Na tym problemy jednak się nie kończą.

Opinia wójta

Jak zaznacza wójt gminy Wola Krzysztoporska, Roman Drozdek istniejący projekt organizacji ruchu jest na tym odcinku wręcz fatalny i nie do przyjęcia. Całe natężenie ruchu prowadzono polną drogą przez Krzyżanów, Gąski i Bujną. Szerokość drogi wynosząca 3,5 metra i utwardzona tylko destruktem naprawdę nie nadaje się do obsługi tak intensywnego ruchu. Jak podkreśla wójt jego gmina wyraziła negatywną opinię i zasugerowała poprowadzenie objazdu inną trasą od Krzyżanówa poprzez Glinę aż do ulicy Glinianej w Piotrkowie. Według niego byłoby to znacznie lepsze rozwiązanie podkreślając, że na obecnej trasie zimą będzie dochodzić do niebezpiecznych zdarzeń i nie wyobraża sobie, żeby tą wąską drogą miał się odbywać ruch przez kilka miesięcy.

Stanowisko piotrkowskiego ZDP

Z opinią wójta nie zgadza się dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych z Piotrkowa. Zbigniew Starosta uważa, że nie było i nie ma możliwości wyboru lepszej trasy objazdu a podany przez samorządowca wariant ulica Glinianą nie wchodzi w grę. Jako powód podaje fakt, że drogę tą przekazano już wykonawcy, który przeprowadzi tam remont. Dyrektor wskazuje, że na etapie planowania objazdu rozważano też poprowadzenie objazdu krajową drogą nr 91. Wariant ten został jednak odrzucony ze względu na duże natężenie ruchu, a co za tym idzie niepotrzebne narażanie bezpieczeństwa kierowców. Z wyznaczonym projektem objazdu zasadniczo zgodził się też projektant. Dyrektor Starosta zaznacza, że zarząd dróg odpowiada za bieżący monitoring, uzupełnianie pobocza oraz łatanie dziur. Robi więc wszystko, aby przejazd tamtędy był bezpieczny. Dodatkowo jest to droga nadająca się wyłącznie dla ruchu pojazdów osobowych i dla większych samochodów się kompletnie nie nadaje.

Z dotychczasowego doświadczenia wiadomo, że część kierowców wybiera dłuższy ale bezpieczniejszy objazd drogą krajową 91. Robią to nawet pomimo tego, że jest na niej obecnie zwiększony ruch ze względu na trwającą budowę A1.