Autobus elektryczny wyjeżdża na ulice Piotrkowa

Autobus elektryczny wyjeżdża na ulice Piotrkowa

Wszystko wskazuje na to, że w sierpniu na ulicach Piotrkowa Trybunalskiego pojawi się pierwszy autobus elektryczny. Nie tak dawno Piotrków wzbogacił się o nowy autobus elektryczny Solaris Urbino 12 electric, który na razie funkcjonuje w ramach testów. Plany obejmują wyjazd autobusu na piotrkowskie ulice jeszcze w tym tygodniu, a jego zadaniem będzie transport mieszkańców w ruchu liniowym.

Marcin Gromadzki z Public Transport Consulting informuje, że jest to pierwszy elektrobus w Piotrkowie, który zostanie dopuszczony do użytku publicznego i początkowo ma spełniać swoje zadanie do 02 września. Co więcej, w kolejnych miesiącach planowane są również testy elektrobusów od innych producentów, które również pojawią się na ulicach miasta.

Wniosek Miasta Piotrkowa, który został już zaakceptowany, obejmuje dofinansowanie zakupu zarówno elektrobusów z systemami ładowania, jak i szybkich ładowarek pantografowych, które pojawią się na dwóch piotrkowskich pętlach. Jest to nowa era transportu miejskiego, w którą miasto wkracza z wielką ochotą, ponieważ całym pomysłem podekscytowani są nie tylko przedstawiciele samorządu, ale także mieszkańcy Piotrkowa.

Solaris Urbino jest testowany na ulicy od lipca 2021. Ten trzydrzwiowy środek transportu, jeśli zajdzie taka potrzeba, jest w stanie pomieścić do 78 pasażerów. Natomiast oryginalnie przystosowany jest do przewozu 66 osób. Wyposażony jest w 41 miejsc stojących i 25 siedzących. Szacuje się, że wydajna bateria (316 kWh) Solaris jest w stanie napędzać autobus na prawie wszystkich dwuzmianowych zadaniach przewozowych (wszystkich z dystansem do 260 km).